UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
07.09.2012

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 7 września 2012 r. w sprawie pożaru hali produkcyjnej w wytwórni styropianu w Łochowie w powiecie węgrowskim

W wyniku pożaru, jaki wybuchł 5 września, całkowitemu zniszczeniu uległa hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni około 10 000 m2. Wewnątrz hali znajdowały się maszyny i urządzenia wykorzystywane podczas produkcji styropianu oraz wyroby gotowe.

Przyczyny pożaru wyjaśnia Prokuratura Rejonowa w Węgrowie. Straty materialne wstępnie szacowane są na kwotę około 37 mln zł. Pożar nie spowodował ofiar w ludziach. Nie było również osób rannych. Ewakuowani zostali pracownicy sąsiedniego zakładu, zlokalizowanego od strony północno-wschodniej miejsca pożaru.

Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, pożar nie wywołał zanieczyszczeń powietrza, szczególnie na terenach zamieszkałych.

Część ścieków, powstałych w wyniku działań gaśniczych, przedostała się poprzez separator substancji ropopochodnych do rowu melioracyjnego. W związku z tym w dniu 5 września zostały przez inspektorów WIOŚ pobrane do badań próbki wody z rowu melioracyjnego: jedna próbka powyżej wylotu ścieków z terenu zakładu, druga próbka poniżej wylotu ścieków, oraz jedna próbka ścieków z wylotu do rowu.

Trwa wykonywanie analiz próbek w Laboratorium WIOŚ w Warszawie.

Istniało realne zagrożenie przedostania się, poprzez system kanalizacji sanitarnej, ścieków powstałych w wyniku gaszenia pożaru, do oczyszczalni ścieków w Łochowie. Udało się temu zapobiec dzięki szybkiej reakcji pracowników zakładu, którzy w porę uprzedzili eksploatatora oczyszczalni ścieków w Łochowie o zagrożeniu i o konieczności zabezpieczenia urządzeń.

W trakcie trwania pożaru działała Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego Państwowej Straży Pożarnej, która na bieżąco  dokonywała pomiarów zanieczyszczeń powietrza.

Ustawowym zadaniem inspektorów WIOŚ, poza oceną ewentualnych zanieczyszczeń środowiska,  będzie nadzór nad usuwaniem skutków zdarzenia.

Opcje strony

do góry