UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
13.06.2012

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 13. 06. 2012 r. w sprawie wysokich wyników stężeń benzenu na stacji pomiarowej powietrza Płock-Reja

W związku z sygnałami, dotyczącymi obaw mieszkańców Płocka o wystąpieniu wysokich stężeń benzenu w rejonie ulicy Reja w Płocku, przedstawiamy wyjaśnienia w tej sprawie.

Nowy analizator BTX, wykorzystywany przez Laboratorium WIOŚ do prowadzenia pomiarów imisji benzenu przy ul. Reja w Płocku został zainstalowany pod koniec października 2011 roku. Od początku 2012 roku rzeczywiście obserwujemy podwyższone wyniki pomiarów stężenia  benzenu. Ponieważ  źródłem benzenu jest między innymi spalanie paliw w silnikach pojazdów i w urządzeniach grzewczych, podwyższone jego stężenia mogą być związane z wyższą  emisją tej substancji do powietrza w danym okresie, to jest zimą w związku z trwającym sezonem grzewczym, zaś latem w wyniku wzmożonego ruchu samochodowego.   

Wyniki pomiarów imisji są analizowane na bieżąco, ale wnioski, zgodnie z obowiązującymi metodykami, można wyciągać jedynie na podstawie dłuższych ciągów pomiarowych.

W związku z nietypowo podwyższonymi stężeniami benzenu na stacji przy ul. Reja w Płocku, pracownicy Laboratorium WIOŚ w Warszawie, od lutego br. sprawdzają działanie zainstalowanego tam analizatora BTX, zarówno we własnym zakresie, jak również przy pomocy serwisu producenta.

Dodatkowo, od 24 kwietnia prowadzone były badania porównawcze na stacji, w celu wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości w pomiarach, a także potwierdzenia (lub wykluczenia) tak wysokich stężeń. Próbki do badań porównawczych pobierane były równolegle dwiema metodami:

  • próbnikami pasywnymi w okresie od 24 kwietnia do 22 maja 2012 r.,
  • aspiratorem powietrza na rurki węglowe w okresie od 25 kwietnia do 6 czerwca 2012r.

W chwili obecnej próbki te są poddawane w Laboratorium WIOŚ analizie metodą chromatografii gazowej. Wstępne wyniki z analiz będą znane najwcześniej w przyszłym tygodniu. Porównanie pomiarów wykonanych trzema równoległymi metodami pozwoli zweryfikować poprawność działania miernika, pracującego w Płocku przy ul. Reja.

Przy okazji podkreślamy, że wielkości stężeń benzenu, podawane dostępne na stronie internetowej WIOŚ w zakładce SOJP, są wynikami tylko wstępnie zweryfikowanymi i nie należy na ich podstawie wyciągać daleko idących wniosków, dotyczących dotrzymania lub nie, dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu. Wyniki za 2012 rok zostaną ostatecznie zweryfikowane do 30 kwietnia 2013 roku i jak zwykle opublikowane w raporcie rocznym (zobacz zakładka obok „Publikacje”).

W rozporządzeniu Ministra Środowiska z 3 marca 2008 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu, określony jest poziom dopuszczalny dla benzenu dla wartości średniorocznej - 5 µg/m3, brak jest natomiast określonych norm dla krótszego czasu uśredniania, np. do  jednej godziny.

Wynik chwilowy, jakim jest pomiar jednogodzinny, może być jedynie porównany do wartości odniesienia, określonych  w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu. W tym rozporządzeniu wartość odniesienia dla stężenia jednogodzinnego benzenu określono na poziomie 30 µg/m3.

Warto podkreślić, że wyniki pomiarów benzenu z innej stacji pomiarowej, zlokalizowanej w Płocku przy ul. Pasaż Roguckiego (Płock-Gimnazjum) prowadzonej przez PKN Orlen S.A. nie wykazują tak dużych wartości.

Także wg raportu WIOŚ za rok 2011 standardy imisyjne benzenu były w całym województwie mazowieckim dotrzymane.

Podsumowując - mieszkańcy Płocka nie mają powodów do obaw. Nietypowo podwyższone stężenia benzenu na stacji przy ul. Reja w Płocku są najprawdopodobniej wynikiem nieprawidłowej pracy analizatora BTX. Jest on w tej chwili sprawdzany przez pracowników Laboratorium WIOŚ w Warszawie i serwis producenta. Trwają także analizy porównawcze, z wykorzystaniem innych metod badawczych. O ich rezultacie powiadomimy zarówno mieszkańców Płocka, jak i wszystkich zainteresowanych, poprzez zamieszczenie wyników w kolejnym komunikacie MWIOŚ.

Opcje strony

do góry