UWAGA !!!

Od 01.01.2024 r. uruchomiona strona jest wersją archiwalną. Aktualna strona Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie jest dostępna pod adresem: https://www.gov.pl/wios-warszawa

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
22.05.2012

KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA z dnia 21. 05. 2012 r. w sprawie badań terenów po zlikwidowanych mogilnikach

 

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska informuje, że na terenie województwa mazowieckiego w latach 2006-2011 zlikwidowano dziewięć mogilników, w których składowane były przeterminowane środki ochrony roślin. W ramach podjętych prac likwidacyjnych przewidziano również założenie sieci monitoringu wód podziemnych. Wyniki badań załączone są do każdej dokumentacji powykonawczej dla każdego mogilnika. Wykonywanie badań monitoringowych należało do obowiązku podmiotu, który wygrał przetarg, a później (zgodnie z decyzją organu wydającego decyzję) do właściwego starosty. Kontrolne badania terenów po zlikwidowanych mogilnikach realizowane są także przez WIOŚ. Analizy obejmują oznaczenie pestycydów chloroorganicznych, fosforoorganicznych, związków niechlorowych, zanieczyszczeń nieorganicznych oraz ogólnych. Badania wód podziemnych wykazały podwyższone stężenia substancji organicznych jak azotany, OWO i jon amonowy, ale świadczące o innym źródle zanieczyszczenia niż środki ochrony roślin. Jedynie w obiekcie Kamion I powiat żyrardowski badania ujawniły przekroczenie wartości dopuszczalnej stężenia DDT w ziemi wokół zlikwidowanego mogilnika.

 

Plany WIOŚ w Warszawie na 2012 rok przewidują dalsze prowadzenie prac monitoringowych wód i gruntu na terenach po zlikwidowanych mogilnikach.

 

Warto zauważyć, że wraz z unieszkodliwieniem przeterminowanych środków ochrony roślin utylizacji podlega betonowa budowla oraz gleba, jeżeli wyniki jej badań ujawniły zanieczyszczenie pestycydami. Przykładowo z mogilnika w Dobieszynie oddano do utylizacji 157,52 Mg przeterminowanych środków ochrony roślin, 110,56 Mg gruzu oraz 2150,07 Mg gleby, z Orońska 30,76 Mg środków ochrony roślin, 47,73 Mg gruzu, 86,3 Mg gleby, z Osiny 44,82 Mg środków ochrony roślin, 45,64 Mg gruzu, 459,22 Mg gleby, a z Podrogowa 22,72 Mg środków ochrony roślin oraz 104,12 Mg gleby. Miejsca po wybranym gruncie uzupełniano warstwami mączki dolomitowej, czystego gruntu i humusu, a następnie obsadzano drzewami i krzewami.

 

Zakończeniem zadania będzie likwidacja ostatniego z mogilników zlokalizowanego w Zajezierzu, gmina Sieciechów, powiat kozienicki.

Opcje strony

do góry